Życzymy wszystkim uczniom wielu sukcesów w nowym roku szkolnym 2019/2020

Dziennik

20190925 103046Dnia 25.09.2019r. pod Ratuszem Miejskim w Ornecie odbyło się Gminne Narodowe Czytanie. Każda szkoła miała wybrać i przedstawić jedną z ośmiu nowel, wybranych na ósmą edycję akcji. Wybrane teksty miały wspólny mianownik, którym jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

Nasza Szkoła Podstawowa nr 1 w Ornecie miała za zadanie zaprezentować nowelę Bolesława Prusa pt. ,,Katarynka’’. Wydarzenia dzieją się w XIX wieku. Głównym bohaterem jest elegancki i starszy pan Tomasz, który mimo niechęci do muzyki katarynki, potrafił zaakceptować jej dźwięk dla dobra i i szczęścia niewidomej dziewczynki. Lektura zwraca uwagę na kierowanie się w życiu empatią i altruizmem oraz podkreśla, jak ważne jest w życiu dzielenie się dobrem z innymi. Uczniów naszej szkoły przygotowały panie Teresa Szmajchel, Barbara Gruszka, Mariola Taraszkiewicz. Na orneckiej scenie zaprezentowali się: Anna Kaziul, Katarzyna Grodowska, Helena Junko, Sebastian Kolędo, Łukasz Jodko, Julian Szczurowski i Wojciech Michalak. Jak co roku akcja Narodowego Czytania objęta była patronatem Prezydenta RP i miała na celu popularyzacje czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Była to też okazja do wspólnego śledzenia losów bohaterów arcydzieł naszej literatury.

20190925 103046

20190925 103048