KATYŃ… ocalić od zapomnienia

      26 kwietnia 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Ornecie uczestniczyli w wyjątkowej uroczystości poświęconej prawdzie, która została zgładzona w Katyniu w 1940 roku. Wydarzenie zostało objęte patronatem TVP3 Olsztyn.

      Uroczystość rozpoczęła się od modlitwy za poległych i złożenia kwiatów przy DĘBIE PAMIĘCI
i pamiątkowej tablicy poświęconej zamordowanemu w Twerze aspirantowi Policji Państwowej Józefowi Mordalowi.

Pamięć Józefa Mordala uczciła Jego rodzina, policjanci, inspektorzy IPN, uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Ornecie.

Pamięć Józefa Mordala uczciła Jego rodzina, policjanci, inspektorzy IPN, uczniowie i nauczyciele  Szkoły Podstawowej nr 1 w Ornecie.

      Przybyłych na uroczystość gości, między innymi: władze miasta,policjantów Komendy Powiatowej Policji
w Lidzbarku Warmińskim i Komisariatu Policji w Ornecie, przedstawicieli Delegatury IPN
w Olsztynie, Rodzinę Katyńską, członków Związku Sybiraków oraz Panią Annę Doligalską – inicjatorkę posadzenia Dębu Pamięci oraz poświęcenia pamiątkowej tablicy zamordowanemu Policjantowi przywitała dyrektor szkoły – pani Iwona Kurdyła.

      Rangi przedsięwzięciu dodał udział rodziny nieżyjącego policjanta, którą reprezentowali: pani Maria Rajczak – siostrzenica, pan Grzegorz Mordal – bratanek, komisarz Michał Podgórski reprezentujący Komendę Główną Policji w Warszawie – potomek śp. Józefa Mordala oraz pani Zofia Podgórska.

      Kolejna część miała charakter montażu słowno-muzycznego, który był poświęcony polskim jeńcom wojennym zamordowanym przez Rosjan w Katyniu, Twerze, Charkowie i innych miejscach kaźni. Wzięli w niej udział uczniowie klas IV, V, VI i VII. Omówiono historię mordu katyńskiego, cytowano listy i pamiętniki pomordowanych. Zaśpiewano wzruszające piosenki. Przedstawiono tragiczne losy i śmierć naszego Bohatera Katyńskiego pana Józefa Mordala.

Chór szkolny zaprezentował pieśni przygotowane specjalnie na tę uroczystość, między innymi „Ostatni list”, „Guziki, „Modlitwę o wschodzie”.

Chór szkolny zaprezentował pieśni przygotowane specjalnie na tę uroczystość, między innymi  „Ostatni list”, „Guziki, „Modlitwę o wschodzie”.

 

Część narracyjna dotyczyła historii zbrodni katyńskiej, losów jeńców wojennych i ich rodzin.

Część narracyjna dotyczyła historii zbrodni katyńskiej, losów jeńców wojennych i ich rodzin.

 

Uczennice klas siódmych przypomniały tragiczne losy i śmierć naszego Bohatera Katyńskiego pana Józefa Mordala. Wiadomości te pochodzą od rodziny zamordowanego w 1940 roku w Twerze policjanta.

Uczennice klas siódmych przypomniały tragiczne losy i śmierć naszego Bohatera Katyńskiego pana Józefa Mordala. Wiadomości te pochodzą od rodziny zamordowanego w 1940 roku w Twerze policjanta.

 

      Sadząc przed ośmiu laty, w roku 2010 Dąb Pamięci, uczciliśmy aspiranta policji Józefa Mordala oraz na stałe wpisaliśmy jego imię i nazwisko w historię naszej szkoły, a tym samym zwieńczyliśmy wszystkie działania projektu, którym przyświecał nadrzędny cel: OCALIĆ KATYŃ OD ZAPOMNIENIA.

5

 

      Reprezentujący Delegaturę IPN w Olsztynie Sebastian Nowakowski przedstawił najważniejsze informacje dotyczące zbrodni katyńskiej, zatajania prawdy o niej i potrzebie dbania o zachowania pamięci.

6

 

      Po części artystycznej głos zabrała Pani Maria Rajczak, która przybliżyła uczniom postać swojego wujka w oparciu o opowieści rodzinne. Stanowią one najważniejsze świadectwo prawdy
o jego życiu i śmierci. Opowieść Pani Marii Rajczak była relacją pełną wzruszeń, sentymentu
i zadumy. Uczniowie, zdając sobie sprawę z powagi tematu, w milczeniu i ogromnym skupieniu słuchali wypowiedzi naszego gościa.

7

     Ta trudna lekcja historii o naszym bohaterze – panu Józefie Mordalu oraz o zbrodni katyńskiej na trwałe wpisuje się w pamięć uczniów oraz poszerzy ich świadomość historyczną. Spotkanie zostawiło widoczny ślad w pamięci uczniów, co dowodzi, że uda nam się – w myśl tytułu projektu – ocalić Katyń od zapomnienia.

     Spacerując Aleją Dębów, zawsze będziemy mieli w pamięci kwiecień 1940 roku, kiedy to
w leśnych dołach koło Katynia, Miednoje, Charkowa i innych miast Związku Radzieckiego pochowano ponad 21 tysięcy polskich oficerów, policjantów i funkcjonariuszy straży granicznej
i więziennej.

Gościmy

Odwiedza nas 31 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa nr 1 im. Majora Henryka Sucharskiego w Ornecie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.