„Nocka w szkole” z Narodowym Czytaniem „Przedwiośnia”

 
      Narodowe Czytanie zostało zapoczątkowane sześć lat temu. Co roku Polacy wybierają do głośnego czytania jeden z utworów polskich pisarzy.
   W tym roku na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości wybrano utwór Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”. Opowieść o życiu Cezarego Baryki – młodego         człowieka urodzonego w Baku, który konfrontuje ojcowskie opowieści o szklanych domach z surową rzeczywistością.
   Nasza szkoła przyłączyła się po raz trzeci do tej ogólnopolskiej akcji, łącząc Narodowe Czytanie 
   z przypadającym na 29 września Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania i obchodzonym Dniem Chłopca.
   Podczas „Nocki w szkole” z 28 na 29 września 2018 roku uczniowie kl. IV a, V a i IV b wraz 
  z nauczycielami Barbarą Gruszką, Marią Taraszkiewicz, Grażyną Basałygo i Ewą Szerszeń oraz rodzicami Joanną Leszczyńską, Antonim Borysiuk, Karolem Szpak,       Zenonem Zych spotkali się, by wspólnie głośno odczytać fragmenty mówiące o „szklanych domach”.
  Na jednej z lekcji historii uczniom kl. VI a p. Dorota Ring przybliżyła tło historyczne powieści. Przed przystąpieniem do wspólnego czytania uczniowie obejrzeli   prezentację multimedialną o biografii 
 i twórczości Stefana Żeromskiego.
 Ponad to część uczestników Narodowego Czytania miała możliwość zapoznania się z postacią 
 i twórczością Marii Dąbrowskiej oraz tekstem krótkiej inscenizacji „Marcin Kozera” mówiącej o dumie głównego bohatera, gdy dowiaduje się że jest Polakiem będąc   uczniem w londyńskiej szkole. Dwie dziewczynki Kornelia Kwiatek z kl. VI a i Nikola Siwik z kl. VI b przygotowały prezentację multimedialną poświęconą pisarce. Po   części powiedzmy sobie „bardziej poważnej” uczniowie „uczcili” Dzień Chłopca wspólną zabawą przy muzyce i różnego rodzaju grami towarzyskimi typu „Piłkarzyki”, „Twister” i … .
   Podczas wspólnej zabawy nie zabrakło też słodkości od Dyrektor p. Elżbiety Fijarczyk, smacznych kanapek, pizzerek itp. przygotowanych przez rodziców, no
i   oczywiście pizzy dostarczonej do szkoły 
 na kolację. Wszyscy uczestnicy bardzo miło będą wspominać „Nockę w szkole” i już dopominają się następnej.
                                                                                                                                                                                                                      Barbara Gruszka 
                                                                                                                                                                                                                      Maria Taraszkiewicz

Gościmy

Odwiedza nas 25 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa nr 1 im. Majora Henryka Sucharskiego w Ornecie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.