Jak obchodzimy Święto Niepodległości

Jak obchodziliśmy Święto Niepodległości?

   11 listopada 1918 roku to przełomowa data w dziejach Europy, ale przede wszystkim         w dziejach narodu polskiego, która szczególnie skłania nas do przypominania losów Ojczyzny i wyrażania szacunku Tym, którzy podjęli wyzwanie historii, potrafili walczyć, zorganizować i obronić państwo polskie. W tym roku obchodzimy 96 rocznicę upamiętniającą tamte wydarzenia.  Jak co roku Szkoła Podstawowa nr 1 w Ornecie włączyła się                   w przygotowania  Narodowego Święta Niepodległości, które  staramy się obchodzić niezwykle uroczyście. Zobowiązuje nas do tego i  Patron Szkoły, i Dąb Katyński poświęcony pamięci policjanta Józefa Mordala, a także przekazany naszej Szkole - Sztandar  Związku  Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

  Obchody święta niepodległości  w naszym mieście rozpoczęliśmy 7 listopada 2014 roku uroczystą   akademią  pod tytułem” Bohaterowie Niepodległości. Uroczystość, która odbyła się w Miejskim Domu Kultury rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu państwowego. Odbyło się to w podniosłej atmosferze w obecności Sztandarów,  przy niezwykle pięknej scenografii.     W pierwszej części uczniowie naszej szkoły poprzez piękne teksty literackie ukazali rodzącą się niepodległość oraz  szczególne dokonania  komendanta Legionów Polskich, Naczelnika  Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz innych polityków. W drugiej zaś części uczniowie prezentowali postać jednego z największych bohaterów narodowych najnowszej historii Polski i jednego z najodważniejszych żołnierzy II wojny światowej , ochotnika do Auschwitz -  rotmistrza Witolda Pileckiego. Walczył on w obronie Polski tak wytrwale, że komunistom nie wystarczyło samo zabicie go. Chcieli również, aby cała pamięć o Pileckim zaginęła i prawie im się to udało . Witold Pilecki  postanowił dobrowolnie pójść    do Oświęcimia, aby sprawdzić, co się w nim dzieje i czy można więźniom jakoś pomóc. Przygotował pierwszy na świecie raport o hitlerowskim ludobójstwie, przekazany na Zachód.

To imię i nazwisko winno znać każde dziecko,

przypomnijmy, o Rotmistrzu trzeba dać świadectwo.

On ośmieszył hitlerowców brawurową swą ucieczką,

przypomnijmy, o Rotmistrzu trzeba dać świadectwo.

On za Polskę walczył z armią bolszewicką i niemiecką,

przypomnijmy, o Rotmistrzu trzeba dać świadectwo.

„Gdyby nie stawiano nam za wzór świętych i bohaterów, to  nie mielibyśmy żadnych autorytetów, żadnych punktów odniesienia. Jeśli przestaniemy dbać o ich pamięć , zapominać o nich, przestaniemy być również godnymi do czegokolwiek i staniemy się nikim” to słowa uczennicy.  

Montaż przeplatany był pieśniami legionowymi w wykonaniu chóru szkolnego. Publiczności szczególnie podobały się pieśni „Rozkwitały pąki białych róż”, „Dnia 1 września”,   „Pieśń o Rotmistrzu Pileckim” oraz „Modlitwa o wschodzie słońca” wykonane solo. Pięknie wybrzmiały wiersze szczególnie „Niepodległość”, czy „Piłsudski”, a w tle słychać było utwory Szopena, „który w tę noc w listopadzie swoje ręce z marmuru na klawiszach kładzie i gra.”

Gościliśmy  przedstawicieli prawie wszystkich orneckich instytucji,  Mieszkańców oraz Rodziców Uczniów  i   przedstawicieli społeczności uczniowskiej  ze wszystkich szkół            z  terenu gminy.   Przyjemną niespodzianką był przyjazd całej klasy ze Szkoły Podstawowej w Bażynach. Słowami  Pileckiego „Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę, tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem oraz odśpiewaniem  „Boże coś Polskę” zakończyliśmy uroczystość.

 Wystąpili uczniowie z klasy VI a i VI b: Wiktoria Dańczuk, Wojciech Domalewski, Maksymilian Dublanica, Julia Kurczyńska, Zofia Lipska, Angelika Maleszewska, Konrad Perczyński,  Małgorzata Radek, Izabella Romańska, Dawid Rumiński.

 Chór szkolny pod kierunkiem pana Wiktora Chojnackiego zaprezentował się w składzie: Bigaj Karolina, Maja Bogacka, Julia Dublanica, Dawid Dziurski, Paulina Gargula, Zuzanna Kopka, Agata  Kraska, Aleksandra Leks, Klaudia Lipińska, Aleksandra Marciniak, Martyna Modrzejewska, Dominika Piasecka, Paulina Raczkowska, Julita Rynkiewicz, Anna Sadowska, Ewa Tonkowicz, Laura Tryniecka, Paulina Wangin, Natalia Wiśniewska, Wiktoria Wojewódzka

Montaż słowny przygotowały panie: Anna Doligalska i Barbara Gruszka.

Dekoracje wykonały panie: Grażyna Basałygo i Bogumiła Bobojć.

   11 listopada po mszy św. w intencji Ojczyzny, w Kościele p.w. św. Jana  Chrzciciela uczniowie  naszej szkoły przedstawili fragmenty uroczystości pt. „Bohaterowie Niepodległości”. Po  mszy św. rozpoczął się uroczysty przemarsz na  Cmentarz Komunalny  do Grobu Nieznanego Żołnierza  oraz Pomnika Sybiraków. Organizatorem tej części uroczystości była nasza szkoła.  Całość prowadził pan Karol Łasiński. Program składał się    z następujących części: 

1.Odśpiewanie hymnu  przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry  Dętej.

2. Apel Poległych  w wykonaniu  Uczniów Szkoły Podstawowej  nr 1 w Ornecie.

3. Recytacja  poezji patriotycznej  przez panią Bolesławę Kobylińską.

4. Modlitwa w intencji Ojczyzny prowadzona przez  ks. Kanonika Krzysztofa Józefczyka.

  5. Wiązanka melodii patriotycznych w wykonaniu Miejskiej Orkiestry  Dętej.

 6. Złożenie kwiatów przez władze miasta i delegacje.

7. Wystąpienie  Burmistrza Ornety Ireneusza Popiela

8.Wiązanka pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu  „Ornecianie”

   Ostatnim etapem obchodów niepodległości było „Dyktando niepodległościowe”, do którego przystąpili uczniowie klas IV - VI.

 

48

60

72

Gościmy

Odwiedza nas 46 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa nr 1 im. Majora Henryka Sucharskiego w Ornecie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.