Życzymy wszystkim uczniom wielu sukcesów w nowym roku szkolnym 2019/2020

Patron Gimnazjum nr 2 w Ornecie

Gimnazjum nr 2 w Ornecie funkcjonuje od 1 września 1999 r. Jego siedzibą jest budynek „szkoły tysiąclecia”, wybudowany w 1962 r. w pobliżu osiedla wojskowego, na którym mieszkali oficerowie i żołnierze 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Ich dzieci uczęszczały do nowej szkoły, a żony wielu z nich związały się z nią zawodowo.

7 stycznia 1963 r. zabrzmiał pierwszy dzwonek w orneckiej „tysiąclatce” – Szkole Podstawowej nr 2. Wówczas rozpoczęła się przyjaźń i współpraca z orneckimi lotnikami.

Jednostka stała się instytucją opiekującą się szkołą, wspierała pracami na jej rzecz i pomocą finansową.

Kiedy w 1968 r. jednostka lotnicza wyprowadzała się z Ornety, żegnano ją z niekłamanym żalem. Patronat nad szkołą przejęła jednostka wojsk lądowych, którą w 1996 r., również rozformowano.

Sympatia lotników do szkoły i miasta, mimo upływu lat, nie wygasła.

W Malborku przy 41 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego powstał Klub Byłych Żołnierzy 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, który w celu przypieczętowania przyjaźni podarował szkole samolot MIG-21 MF8704. Uroczyste przekazanie tego daru i odsłonięcie okolicznościowej tablicy nastąpiło 7 stycznia 1998 r., dokładnie w dniu 35 jubileuszu pierwszego dzwonka w szkole. Aktu przekazania samolotu władzom szkolnym i miastu dokonał inicjator powstania klubu i fundacji samolotu, ornecianin, starszy sztabowy Stanisław Orłowski, który wraz z burmistrzem Andrzejem Ołtuszewskim odsłonił tablicę pamiątkową.

Gimnazjum nr 2 podtrzymało tradycję współpracy z 29 Pułkiem Lotnictwa Myśliwskiego.

Od 2002 r. rozpoczęła się praca nad nadaniem imienia szkole. W listopadzie i grudniu 2003 r. odbyło się referendum. Młodzież szkolna, rodzice i nauczyciele mieli do wyboru pięć propozycji. Najwięcej głosów otrzymał 29 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego.

10 czerwca 2005 r. odbyła się uroczystość nadania imienia szkole. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz miasta, dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne, uczniowie, mieszkańcy Ornety, przedstawiciele Klubu Byłych Żołnierzy 29 PLM.

29 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego sformowano na mocy rozkazu Ministra Obrony Narodowej z 11 grudnia 1951 r. Formowano go na lotnisku w Malborku. Docelowym miejscem stacjonowania pułku miała być Orneta, dlatego po zakończeniu programu szkolenia Rozkazem Ministra Obrony Narodowej z 19 listopada 1952 r., przebazowano go na lotnisko w Ornecie. Rozkaz nakazywał bazowanie pułku od 1 stycznia 1953 r. Od początku swego istnienia 29 PLM wchodził w skład 9 DLM, a od 1967 r. – PDLM w Malborku, przeznaczonej do osłony wojsk na polu walki. Początkowo wyposażony został w samoloty „Jak 9 p”, które wkrótce zastąpiono samolotami odrzutowymi.

Od 2006 r. rozpoczęto w Gimnazjum nr 2 działania nad pozyskaniem środków finansowych z przeznaczeniem na wykonanie sztandaru szkoły, a także wyborem jego symboli. Ogłoszono konkurs plastyczny „Sztandar”, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie. Pomysły z najciekawszych prac wykorzystano przy tworzeniu sztandaru, którego uroczyste przekazanie szkole odbyło się 10 czerwca 2008 r.

Gimnazjum nr 2 w Ornecie

Gimnazjum nr 2 w Ornecie powstało 1 września 1999r. Wyborem uczniów, rodziców i nauczycieli w 2005r. naszemu Gimnazjum nadano imię 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Pracuje tu 37 nauczycieli, w tym 11 egzaminatorów (nauczycieli, którzy posiadają kwalifikacje OKE w Łomży do sprawdzania końcowych testów egzaminacyjnych).

Gimnazjum liczy 14 oddziałów z 386 uczniami. Znajduje się tu 15 sal lekcyjnych, pracownia komputerowa, Internetowe Centrum Informacji Medialnej. Uczniowie korzystają ze stołówki, świetlicy, zmodernizowanej biblioteki. Przy szkole jest też duża sala gimnastyczna. Funkcjonuje sklepik szkolny prowadzony przez Spółdzielnię Uczniowską. Młodzież może liczyć na pomoc pedagoga, wychowawców i Rzecznika Praw Ucznia. SKO umożliwia systematyczne oszczędzanie. Uczniowie w ciągu roku bawią się na dyskotekach, z których część dochodu przeznacza się na cele charytatywne. Uczestniczymy w zbiorkach żywności. Prężnie działa Samorząd Uczniowski, SKKT. Szkolne Koło PCK, systematycznie rozwija swoją działalność charytatywną i prozdrowotną.

SamolotG2

Copyright © 2019 Paweł Matak Rights Reserved.