Wizyta pana Grzegorza Mordala.

KATYŃ... OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
 
 Od 2008 roku trwa społeczny program upamiętnienia Ofiar Zbrodni Katyńskiej- wymordowanych  przez NKWD na rozkaz Stalina  21.857 oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej
i Więziennej. W 70 rocznicę zbrodni, w 2010 roku,  Szkoła Podstawowa nr 1 w Ornecie przyłączyła się do Programu „KATYŃ…..OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”.
Celem Programu  jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.857 DĘBÓW PAMIĘCI. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady jeden Dąb to jedno nazwisko. 
Po wielu staraniach i wytrwałości pani Anny Doligalskiej i innych nauczycielek, naszej szkole przypisano  aspiranta Policji Państwowej  Józefa Mordala zamordowanego w Twerze. Uroczyste posadzenie Dębu Pamięci oraz odsłonięcie okolicznościowej tablicy nastąpiło 29 kwietnia 2010roku. Uroczystą oprawę zapewnili Policjanci z orneckiego komisariatu, a wśród gości byli przedstawiciele władz samorządowych, oświatowych, służb mundurowych oraz członkowie Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. 
Program KATYŃ... OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA stwarza wspaniałą okazję do zaszczepienia młodemu pokoleniu pamięci o tragicznej historii wojny, widzianej przez pryzmat losów konkretnego człowieka i jego najbliższych. Kierując się tym przesłaniem pani Anna Doligalska długo poszukiwała rodziny, krewnych lub miejsc związanych z śp Józefem Mordalem. Poszukiwania zakończyły się sukcesem: Pani Anna dotarła do pani Marii Rajczak i pana Grzegorza Mordala – dzieci rodzeństwa śp Józefa Mordala. Relacje z uroczystości szkolnych poświęconych rocznicy zbrodni katyńskiej tak zaintrygowały członków rodziny śp Józefa, że pan Grzegorz Mordal postanowił odwiedzić miejsce pamięci poświęcone jego stryjowi. Pan Grzegorz jest synem rodzonego brata zamordowanego Józefa, mieszka z rodziną w Knurowie (ok. 620 km od Ornety) i 16 maja b.r. przyjechał z wizytą do Szkoły by oddać hołd Stryjowi, podziękować młodzieży i nauczycielom za utrwalanie pamięci Jego Stryja. Spotkanie było pełne emocji i dużego zainteresowania ze strony młodzieży – opowieść osoby, która jest blisko spokrewniona z osobą znaną do tej pory tylko z źródeł historycznych pisanych zrobiło wielkie wrażenie. Pan Grzegorz przekazał Szkole kopie fotografii stryja Józefa
z rodzinnych archiwów i tłumaczenie przysięgłe z języka rosyjskiego odręcznego wpisu do Księgi parafialnej o rejestracji urodzin Józefa Mordala.
Pan Grzegorz Mordal był pod wielkim wrażeniem w jaki sposób został powitany i zainteresowania młodzieży. W szczególny sposób dziękował pani Annie Doligalskiej, która doprowadziła do  spotkania i obiecał kolejną wizytę z innymi członkami rodziny.
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Gościmy

Odwiedza nas 26 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright © 2018 Szkoła Podstawowa nr 1 im. Majora Henryka Sucharskiego w Ornecie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.