Narodowe czytanie.

Narodowe Czytanie „Wesela” w SP 1

Po raz drugi nasza szkoła przyłączyła się do akcji społecznej Narodowego Czytania, promującego czytelnictwo i popularyzującego wybitną polską literaturę. W tym roku w drodze głosowania Polacy wybrali do wspólnej lektury „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Akcji tej patronuje Para Prezydencka – Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser- Duda.
    27 września 2017 r. dziewczynki z klasy V a wraz z nauczycielem bibliotekarzem p. B. Gruszką
i nauczycielem języka polskiego p. Marią Taraszkiewicz przygotowały fragmenty dramatu, które przeczytały swoim kolegom i koleżankom z podziałem na role. Doskonale poradziły sobie z trudną gwarą krakowską. Wybrane fragmenty dramatu nawiązywały do wesela Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną z Bronowic, siostrą gospodyni Hanusi Tetmajerowej, które odbyło się 20 listopada 1900 r., w dworku Włodzimierza i Hanusi Tetmajerów we wsi Bronowice, znajdującej się niedaleko Krakowa.
    Narodowe Czytanie połączyliśmy z Dniem Głośnego Czytania, przypadającego 29 września. Aby uczniowie klas V i VI mogli lepiej zrozumieć interpretację przeczytanych fragmentów, tekst był wyświetlany. Umożliwiło to wszystkim uczniom śledzenie czytanego tekstu.
   W przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wspólne czytanie fragmentów „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego było doskonałą okazją do przybliżenia postaci i dorobku artystycznego tego wszechstronnego artysty.
    Każdy z uczestników otrzymał pamiątkową kartę z okolicznościową pieczęcią.