Szkolne potyczki z historią Ornety i okolic

„Historia i dzień dzisiejszy Ornety i okolic” tak brzmi tytuł przeprowadzonego w Szkole Podstawowej nr 1 w Ornecie, Szkolnego Konkursu Historycznego dla kl. IV-VI, z okazji 700 -lecia istnienia miasta. Przygotowany został przez p. A. Doligalską, p. M. Nowicką i p. B. Gruszkę. Był on majowym zadaniem na Super Klasę i przebiegał w dwóch etapach.

23 maja 2013 r. uczniowie w każdej klasie wspólnie rozwiązywali test wiedzy i umiejętności. Natomiast 13.06.2013 r. komisja konkursowa oceniała wcześniej przygotowane prezentacje postaci związanych z Ornetą oraz wiersze lub rymowanki o naszym mieście.

W ustalonym terminie przedstawiciel klasy losował 1 z 7 postaci, w wyniku czego kl. IV a zaprezentowała rodzinę organomistrzów Jana Wulffa; kl. IV b – postać siostry katarzynki Adeli Buchholz ; kl. IV c – ks. dziekana Franciszka Zygmundskiego, żyjącego w XVIIIw. ; kl. V a – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Janinę Racinową; V b – Franciszka Chruściela, nauczyciela, animatora kultury; VI a – ks. proboszcza kanonika Jana Szulborskiego; VI b – niemieckiego Warmiaka, przyjaciela Polaków, żyjącego w XIX w. Eugeniusza Buchholza. W ogólnym zestawieniu najlepiej wypadła kl. IVa uzyskując 18p., II miejsce zajęła kl. IV b – 17p., trzecie – IV c i V a po 15 p., czwarte miejsce – VI a, piąte – VI b, szóste – V b.

Uczestnicy i widzowie obejrzeli również inscenizację legendy orneckiej „Kryształowa Li”, w wykonaniu uczniów z klasy IV a.

Celem konkursu było propagowanie historii, zabytków, legend naszego miasta i okolic; kształtowanie postaw patriotycznych związanych z tożsamością kultury regionalnej; rozwijanie więzi z „Małą Ojczyzną”; poszukiwanie wzorców i wartości istotnych w życiu młodego człowieka. Ważnym elementem była również inwencja twórcza, zabawa i integracja klasowa.  

Barbara Gruszka

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Gościmy

Odwiedza nas 45 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright © 2018 Szkoła Podstawowa nr 1 im. Majora Henryka Sucharskiego w Ornecie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.