Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

uczenieJak ułatwić pierwszoklasistom rozpoczęcie nauki w nowej szkole?
Gimnazjalista jest nastolatkiem, który czuje się już dorosły /wyszedł przecież ze szkoły podstawowej/, ale jeszcze nie umie opanować swoich impulsów i potrzeb. Rodzicu, bądź szczególnie wrażliwy w pierwszym miesiącu nauki dziecka w nowej szkole.

O czym warto pamiętać?
Nastolatek ma silną potrzebę samostanowienia, choć nie zawsze umie podejmować odpowiedzialne decyzje. Pragnie nawiązywać przyjaźnie, zaimponować rówieśnikom: często dostosowuje się do ich oczekiwań. Nie zawsze umie wykorzystać swoje możliwości i umiejętności w sytuacjach szkolnych i kompensuje braki przez niewłaściwe zachowanie. Nie chce być gorszy od innych. Bardzo emocjonalnie podchodzi do wszystkich sytuacji i może nie radzić sobie z impulsywnością. Nie zawsze potrafi sprostać nowym wymaganiom szkolnym i wykorzystać techniki i metody uczenia się.
Rodzicu, pomóż swoim dzieciom, które dorastają, ale jeszcze nie są dorosłe – przeżywać sukces, radzić sobie z trudnościami i budować właściwe poczucie własnej wartości. Pamiętaj, że uczeń bardzo dobry w szkole podstawowej nie staje się automatycznie bardzo dobrym uczniem w gimnazjum.
Spokojne, szczere rozmowy o tym co jest dla nastolatka trudne w szkole, otwartość na jego żale i smutki, życzliwe wysłuchanie go bez oceny osób, gotowość wsparcia w trudnych chwilach i wiara w jego możliwości – wzmocnią system odpornościowy Twojego dziecka. Pozwolą mu spokojniej przeżywać codzienność i dadzą siłę do pokonywania problemów.
Rodzicu, rozpoznaj jakie problemy w nauce ma Twoje dziecko i pomóż mu je pokonać /nadrobić braki, znaleźć efektywne metody uczenia/, staraj się poznać rówieśników Twojego dziecka, rozmawiaj o tym co cię niepokoi i pomóż mu obiektywnie oceniać sytuację: stawiaj zdecydowane granice wszelkim zachowaniom ryzykownym, mów „Nie” w sytuacjach zagrażających, wspieraj samodzielność nastolatka, ale dyskretnie czuwaj nad jego decyzjami. Problemy, które szczególnie Cię zaniepokoją, konsultuj ze specjalistami /psychologiem, pedagogiem, wychowawcą/.
Nastolatek, choć chce być dorosły, jak każde dziecko pragnie być kochany, doceniany i akceptowany. Liczy na wsparcie rodziców, choć często nie chce się do tego przyznać. Przytul czasem swoje dorastające dziecko, daj mu odczuć, że jest dla ciebie ważne i że je kochasz. Powiedz mu, że zawsze może na ciebie liczyć i że wesprzesz je w trudnych sytuacjach.
Opracowano na podstawie materiałów kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Popularne

Gościmy

Odwiedza nas 861 gości oraz 0 użytkowników.

dsc_0837.jpg

Logowanie

Copyright © 2021 Paweł Matak Rights Reserved.